PvpLog.com - Metin 2 (M2) İncelemesi

Hakkında

Metin 2 kısaca M2, Türkiye’de medya aracılığı ile neredeyse herkesin duyduğu bir oyundur ama bir çoğu bu oyunu ilk defa deneyecektir. İşte tam burada bu makale siz oyuna yeni başlayacaklar için altın fırsat değerinde. Bu makalemizde Metin 2’nin ne olduğundan başlayıp en ufak detaylarına kadar ineceğiz.

Metin 2 (M2) Nedir? Nasıldır?

 

Metin 2, Gameforge’un Türkiye dahil dünyanın dört bir yanına farklı bir çok dilde yayınladığı Fantastik MMORPG oyunudur. Metin2’de oyuncular uzakdoğu dövüş sanatlarından tutun da bir çok kılıç, kalkan gibi uzakdoğu silahına da sahip olabiliyor. Fantastik imparatorluklardan birine dahil olarak oyuna başlayabileceğiniz Metin2’de karakterler ve mimari de dahil olduğunuz imparatorluğa göre tasarlanmış olacaktır.

 

Metin2 ve Uzakdoğunun Görkemli Dünyası

Uzakdoğunun tıpa tıp bir kopyasını oyun içinde bulabileceğiniz gibi ayrıca gerçek hayatta bulamayacağınız fantastik yaratıkları da Metin 2’de keşfedebilirsiniz. Asyalı savaşçılarla karşı karşı gelebileceğiniz ve sizi o hep hayalinizdeki asyaya götürecek olan Metin 2, ayrıca gerçek asyadaki gibi devasa bir dünya sunuyor.

Metin 2’nin devasa dünyasına ufak bir göz atmak için “Resimler” ve “Videolar” sekmesini kullanabilirsiniz.

 

Geliştirilmiş Sanal Zeka

Uzakdoğunun gerçekçi atmosferi dışında fantastik yaratıklara da yer verildiğini belirtmiştik. Ancak bu yaratıklar diğer MMORPG oyunlarındaki gibi asalaklar değiller. Örneğin: Knight Online’daki (KO) gibi aynı yerde ve sürekli yenilenen slot’lar yerine sürekli hareket halinde ve çok gelişmiş bir yapay zekayla donatılmış mob’lar ile karşılaşacaksınız. Merak etmeyin mob’ların zekaları level’lerine göre düşük düzeyden yüksek düzeye doğru çıkıyor. Yinede belirli bir seviyeden sonra Metin 2’deki yaratıklar oyuncular için birebir kapışabilecekleri rakipler haline geliyor.

Metin 2’nin bir diğer özelliği ise bir seferde bir kılıç darbesiyle bir çok yaratığa aynı anda zarar verebilme olanağının bulunmasıdır. Diğer MMORPG oyunlarının çoğunda seç-vur gibi rutin ve eğlencesiz bir PvEvarken, Metin 2’de tam aksine gelişmiş yapay zekaları sayesinde toplanarak üzerinize gelen bir yaratık grubuna karşı tek başınıza veya partinizle savaşıyorsunuz. Üstelik bir vuruşunuz bu mob grubunun tamamına hasar veriyor.

Yapay zekası gelişmiş düzeyde olan yaratık grubundan bir tanesini öldürdüğünüzde diğer yaratıklar grup üyesinin intikamını alabilmek için peşinizi bırakmayacaktır. Özellikle Metin Taşlarının bulunduğu noktalarda çok çok dikkat etmelisiniz.

 

Metin 2’de Lonca Kurarak İmparatorluğu Yönetme İmkanı

Loncalar Metin 2’de insanların toplanabildiği ve gruplar kurabildiği gelişmiş birlik yapılarıdır. Bir lonca üyesi ya da bir lonca sahibi olabilirsiniz. Loncalar oyunculara bir çok avantaj ve olanak sağlar. Bunlardan bazıları lonca savaşlarına katılabilme, sığınak ele geçirebilme ve oyuncuları yönetebilme imkanıdır. Sığınak ele geçirerek sığınaktaki NPC’leri yönetebilir, onları eğitebilir, güçlendirebilir ve emrinizde kullanabilirsiniz.

 

 

Kıtalar Arası Savaşlar ve Düşman İmparatorluklar

Dahil olduğunuz imparatorluktaki dostlarınızla omuz omuza savaşacağınız kıtalar arası savaşlarda oyuncular dünyanın ortasındaki kıtalara yolculuk ederek diğer imparatorluklarla savaşırlar. Düşmanlarınız yenerek para, toprak, rütbe, ün ve onur kazanabilirsiniz. Topraklarınızı genişleterek hem kendinize hem de imparatorluğunuza hizmet edebilirsiniz. Kıtalar arası savaşlarda güçlü oyuncular savaştaki becerilerine göre belirlenir ve dost loncalara önderlik etmeleri için yetkilendirlirler. Kıtalar arası savaşlar çok kalabalık ve büyük keyif almanız için tasarlanmış devasa PvP mekanlarında yapılır.

 

Metin 2’nin At Tutkusu

Level kasarken verilen görevleri tamamlayarak exp, para ve eşyalar dışında bir de binek kazanbiliyorsunuz. Atınızla hareket hızını önemli ölçüde artacak ve savaşlarda size büyük avantaj sağlayacaktır. Metin 2’de oyuncuların sürekli eğlenmeleri ve dur durak bilmeden seviye atlayabilmeleri için bir çok özellik ve yenilik bulunur. Bu yüzden Metin 2’de binekler çok önemli yer tutar ve eğer bir atınız varsa Metin 2’de sizi kimse tutamaz…

 

Hobileriniz İçin Düşünülmüş Metin 2 Etkinlikleri

Oyuncularını her fırsatta güldürmek ve oyundan keyif alabilmeleri sağlayabilmek için Metin 2 yapımcıları oyuna balık tutma, iksir üretme gibi meslekler ve hobiler getirmiştir. Balık tutmak için başta bir olta sizin için yeterli olurken ilerleyen zamanlarda daha tecrübeli olmanız gerekecek. Balıkçılıkta en önemli mesele balıkçının tecrübeli olmasıdır bu sayede çok değerli eşyalar bile elde edebilirsiniz. Avladığınız balıklardan veya tuttuklarınızdan çeşitli eşyalar üretebilir, kendinizi tedavi etmek için kullanabilir veya yeni iksirler yaparak daha güçlü büyüler elde edebilirsiniz. Kullandığınız yeme ve hünerlerinize göre balıklar sizi bulacaktır.

 

Metin 2’de Görevlerin Önemi

M2’de görevler çok önemli bir yer tutar öyle ki ilk atınızı bile görevler sayesinde kazanırsınız. Ancak daha da önemli kısmı görevlerin oyuncuları sınayarak tecrübelerini ve oyun yeteneklerini geliştirmesidir. Metin 2 görevleri oyuncuların sıkılmasını engelleyecek şekilde farklı alanlarda hazırlanmış ve güzelce bir hikayeye entegre edilmiştir.

 

Metin 2’ye Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Metin 2’ye başlamaya karar verdiyseniz bunlara çok dikkat etmelisiniz:

Metin 2’de üç farklı imparatorluk bulunur bunlar: Shinsoo, Jinno ve Chunjo imparatorluğudur. Her imparatorluğun farklı özellikleri, haritaları, binaları ve oyuncuları vardır. Eğer oyuna arkadaşlarınız ile başlayacaksanız mutlaka aynı imparatorluğu seçmeniz gerekir aksi halde arkadaşınız ile düşman konumda kalırsınız.

Metin 2’de nickiniz çok önemlidir ve ilk seçiminzde sanki hiç değiştirmeyecekmiş gibi seçmenizi tavsiye ederiz çünkü nick değişimi oyunda tanınamaz hale gelmenize neden olabilir.

Başlamadan önce bu konulara dikkat etmeniz oyunda sıkıntı yaşamamanız için önemli olmakla birlikte karakter seçiminiz de çok önemlidir. Oyunda farklı farklı karakterler açabilirsiniz ancak bir karakteriniz üzerine yoğunlaşmanız sizi diğerlerinden daha güçlü yapabilir. Yetenekleriniz, tecrübeniz ve silahlarınız tek bir karakter için düzenlenir ve sonuçta daha sağlam bir karakter oluşu. Karakterinizi seçerken doğru kara verebilmeniz için karakter özelliklerine aşağıdan bir göz atmanızı öneririz:

Metin 2’de dört karakter sınıfı vardır bu karakter sınıfları ve özellikleri şöyledir:

Savaşçı

Savaşçılar yüksek defans gücü ve ağır zırhları sayesinde yakın dövüşte çok yeteneklidirler. Güçlerini fiziksel olarak destekleyen dengeli bir yapıya sahiptirler.

Savaşçılar çift el silah seçerek rakiplerine yüksek hasar verebilir ya da kılıç ve kalkan ile sağlam bir HP ve defansa sahip olabilirler.

Ninja

Ninjalar çok sinsidirler ve pusu kurarak düşmanlarını şaşırabilirler. Ninjalar için suikastci de denilebilir. Hızlı hareket edebilirler ancak hafif zırh giydiklerinden defansları çok yüksek değildir.

Ninjaların silahları hançer ve yaydır. Bu silahları kullanarak düşmanlarına büyük hasar verebilirler.

Şaman

Şamanlar zekalarıyla ün salmışlardır. Büyüleri ve sihir yetenekleri sayesinde düşmanlarına etkili saldırılar yapabilir, dostlarına destek sağlayabilirler.

Şamanlar destek güçlerini ilerleterek iyi birer healler’a dönüşebilirler. İyileştirme güçleri dışında hasar verme büyüleri de çok etkilidir.

Sura

Suralar kötülüğün temsilcisi büyücülerdir. Büyü güçlerini kullanarak hem uzak menzilden hem de yakın mesafeden PvP’ye dahil olabilirler.

Suralarda destek büyülerini ya da düşmanlara hasar vermek için kullandıkları savaş büyülerini geliştirebilirler.

Sistem Gereksimleri

Minimum – Maksimum
İşlemci 600 MHz – 1.5 GHz
Bellek 128 MB – 512 MB
Ekran Kartı ATI Radeon 7000 &
NVidia RIVA TNT2 – ATI Radeon 8500 &
NVidia Geforce3

Metin 2 (M2)
Platform
PCClient
Oyun Modları
Pvp Pve MMO
Zorluk Derecesi : Normal
Oyun Kurgusu
Fantastik Aksiyon
Oyun Ücreti
Ücretsiz
Yayın Tarihi:
2007
Bağlantılar
Resmi Sitesi Kayıt ol Indır
Son Eklenen Video
Daha fazla video